choroby które szkodzą nerkom u psa

Choroby, które mogą zaszkodzić nerkom

Choroby, które mogą zaszkodzić nerkom

Choroby, które mogą zaszkodzić nerkom. Znamy już wiele chorób, które z całą pewnością  mają szkodliwy wpływ na nerki kotów, postaramy się przedstawić je i po krótce opisać. Niektóre z tych chorób przyczyniają się w znacznym stopniu do niewydolności nerek u kotów, a inne mogą utrudniać diagnostykę oraz leczenie. Jak na przykład niewydolność wątroby, może ona maskować niewydolność nerek. Dochodzi do powstawania mocznika w wątrobie. Jeśli jest ona niewydolna, to możemy zaobserwować zaniżony poziom mocznika. Niektóre z  chorób  mają objawy bardzo podobne do objawów niewydolności nerek u naszych pupili.

Tak właśnie jest z chorobą Addisona, która u naszych kotów jest bardzo rzadka, a u jej przyczyną są zaburzenia hormonalne w pracy nadnerczy. Aby doszło do wyleczenia wystarczy tylko podawać leki, które zawierają dwa z brakujących hormonów, co całkowicie prowadzi do usunięcia problemu. Leczenie jest z pewnością łatwe, lecz brak właściwego rozpoznania, które jest bardzo trudne ponieważ choroba ta charakteryzuje się nietypowymi objawami, co w ostateczności prowadzi nieuchronnie do śmierci zwierzęcia, czyli pacjenta. Również chorobą, która często może spowodować niewydolność nerek u kota, jest dojść często nierozpoznane zapalenie trzustki.

Do końca sami nie wiemy, co jest tak na prawdę przyczyną. Do objawów, można zaliczyć wymioty, biegunkę, charakterystyczny wygląd kału, który jest papkowaty oraz żółty, które zawsze mogą zaniknąć a wtedy właściciel kota uzna, iż było to tylko chwilowe zaburzenie u jego pupila. Stan zapalny może sam  minąć, a narząd jak trzustka może się zregenerować, ale jednak pozostawi zawsze jakiś ślad w nerkach. Około jeden procent zajmują choroby nowotworowe samych nerek, jest to bardzo rzadka choroba, lecz sama chemioterapia przy innych nowotworach u czworonoga zdecydowanie, może przyczynić się do powstania takiej choroby jak niewydolności nerek.

Bardzo niebezpieczne jest po prostu odwodnienie organizmu. W tym czasie do nerek dociera mała ilość krwi, co w rezultacie prowadzi do niedotlenienia samych nerek, a także wzrasta poziom mocznika oraz kreatyniny. W tej sytuacji z pomocą przychodzi najprostsze rozwiązanie czyli podawanie kroplówek, pod warunkiem jeżeli nie doszło jeszcze do bardzo  poważnych uszkodzeń. Pamiętajmy, aby obserwować naszego kota a w razie jakichkolwiek obaw jak najszybciej udać się do weterynarza.