diagnostyka - uszkodzenie nerek u kota

Diagnostyka w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerek

Diagnostyka w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerek

Diagnostyka w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerek. W niewydolność nerek u kotów dochodzi w dwóch postaciach. Pierwsza to niewydolność nerek w ostrej postaci, przyczyną najczęściej jest zatrucie organizmu oraz zmniejszający się przepływ krwi przez nerki zwierzęcia. Szybka interwencja nie tylko weterynarza ale też nasza, może przywrócić prawidłową funkcję nerek. Jeżeli zaś dojdzie do zbyt późnego udzielenia pomocy istnieje bardzo duże ryzyko przejścia z postaci ostrej w postać przewlekłą.

Gdy dojdzie do tego to proces uszkodzenia nerek staje się już nieodwracalny. Wtedy, zwierzę do życia potrzebuje specjalnych leków i diety. Druga to postać przewlekła, której przyczyną są wrodzone wady nerek, zakażenia układu moczowego, nowotwór nerek, choroby wirusowe a także nadczynność tarczycy, zapalenie nerek czy  kamica nerkowa. Jeżeli chodzi o diagnostykę w przypadku, gdy chodzi o  podejrzenia uszkodzenia nerek, jest ona bardzo ważna. Badania krwi pozwalają dać nam jednoznaczne wyniki, jeżeli chodzi o niewydolność nerek. Aby uzyskać dokładniejszy obraz całej  sytuacji, należy także wykonać badania moczu.

Bardzo ważne jest aby  wykonywać okresowe badania  krwi, głównie u kotów starszych. Badania pozwolą nam wykryć pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Podwyższony mocznik oraz kreatynina, mogą nam świadczyć o pojawiających się problemach w  układem moczowym. Poniżej podamy państwu spis ważnych parametrów i ich właściwy poziom, który świadczy o dobrym funkcjonowaniu nerek. Zaczniemy od kreatyniny, prawidłowa wartość to do jeden i jeden dziesiątych lub jeden i siedem dziesiątych  miligrama procent, różnica jednak wynika z różnych norm zależnych od danego  laboratorium i opracowaniach, najbardziej korzystne jest gdy zakładamy, że kot powinien mieć kreatyninę na poziomie poniżej jednego i czterech miligramów procent.

Drugi to mocznik do 50 miligramów procent, hemoglobina od 8 do 17  na 100 mililitrów, glukoza od 55 do 120 miligramów na 100 mililitrów a także białko całkowite od 5,5 do 7,5 grama na sto mililitrów. Jeżeli chodzi o pierwiastki, należy sprawdzić poziom sodu-  od 140 do 155 milimoli na litr, wapnia od 4do6 milimoli na litr, potasu od 3,5 do 5,1 milimoli na litr, magnezu- od 0,6 do 1,3 milimoli na litr a także  fosforu gdzie norma to od 2 do 5 miligramów na sto mili Juli.

W przypadku, gdy badania krwi wykażą nam  że poziom w przypadku najważniejszych dwóch wskaźników, jakimi są kreatynina i mocznika, jest podwyższony, mamy wtedy już duże prawdopodobieństwo, że jest to niewydolność nerek. Potwierdzeniem tej  diagnozy, jest także badanie moczu oraz występujące w nim białko, gdyż zdrowe nerki nigdy nie przepuszczają białka. Bardzo ważnym badaniem w uzupełnieniu badań jest USG a także RTG. Badania tego typu pozwalają na ocenę  kondycji  nerek oraz pozostałych narządów. Ponieważ niewydolne nerki może spowodować także rozwój chorób innych  narządów.