dieta kota chorego na nerki

Dieta kota chorego na nerki

Dieta kota chorego na nerki

Dieta kota chorego na nerki. Dieta idealna dla  kota z chorobami nerek powinna spełniać kilka kryteriów. Zacznijmy od tego, że powinna ona mieć w sobie działanie wspomagające leczenie choroby, jednak nie należy zapomnieć, iż musi to być dieta, która ma korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu oraz utrzymanie dobrego samopoczucia kota. Podstawowe zasady w stworzeniu odpowiedniej diety to zawarcie niskobiałkowego  pożywienia czyli białko, którego ma dostarczać pokarm koniecznie musi być dobrej jakości. Następnie niski poziom fosforu w diecie zwierzęcia, smak pożywienia powinien zachęcać do jedzenia. Dieta ta powinna zawierać w sobie kwasów omega-3 oraz omega-6,lecz w odpowiedniej proporcji. Kwasy te wpływają łagodząco na stany zapalne oraz pomagają obniżyć bardzo wysokie ciśnienie w kłębuszkach nerkowych. Dzięki temu proces chorobowy przebiega znacznie wolniej.

Pokarm zastosowany w diecie powinien wpływać na wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii. Kot mający problem z nerkami, może mieć ograniczoną możliwość usuwania nadmiaru azotu z organizmu powstałego w czasie rozpadu białek. Dlatego właśnie pożywienie powinno posiadać niskobiałkowe, lecz musi mieć odpowiednią ilość białka, zapewni to prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Białko to koniecznie musi być najwyższej jakości, nie może to być białko roślinne, gdyż bardzo obciąża nerki zwierzęcia. Uważa się, że najbardziej odpowiednim białkiem jest pochodzenia zwierzęcego. Dobrze jest, gdy w karmie znajduje się cytrynian potasu. Jego zadaniem jest  obniżenie wystąpienia kwasicy metabolicznej. Skutki związane z kwasicą metaboliczna mogą być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia kota. Poprzez zastosowanie diety powinno dojść do obniżenia poziomu fosforu, co zapobiega hiperfosfatemii oraz tym samym uszkodzeniu nerek. Dzięki niskiemu poziomowi fosforu dochodzi do spowolnienia choroby.

Dieta  powinna zawierać składniki, które w łatwy sposób wpływają na wydalanie zbędnych metabolitów, jak na przykład azot, najbezpieczniej gdy pozbywamy się go  wraz z kałem, gorzej gdy opuszcza nasz organizm w moczu. Na wydalanie tego pierwiastka doskonale wpływa pulpa buraczana i fruktooligosacharydy. Bardzo ważne jest aby koty z chorobami nerek miały stały dostęp do świeżej wody, w tym właśnie czasie ich zapotrzebowanie na płyny wzrasta a po za tym nie można dopuścić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Jeżeli sam nie potrafisz odpowiednio dobrać i poradzić sobie z dietą kota mającego problemy zdrowotne nerek udaj się do specjalisty, którym jest weterynarz.