zwierzę dla dzieciaka

Jak znaleźć zwierzaka dla dzieciaka?

Jak znaleźć zwierzaka dla dzieciaka?

Bez względu na to, czy myślimy o zakupie zwierzęcia dla dziecka, czy też o jego adopcji, musimy mieć świadomość, że nie jst to decyzja, którą można podjąć szybko i w sposób wolny od refleksji. Jeszcze przed ostateczną decyzją należy zastanowić się nie tylko nad podziałem obowiązków, ale i nad warunkami lokalowymi, jakie posiadamy, nie bez znaczenia jest zaś i to, w jakim wieku znajduje się nasze dziecko.

Opieka nad kotem i psem jest przecież szeregiem zobowiązań i często zwyczajnie okazuje się za dużym wyzwaniem dla dziecka. W takim przypadku wszystkie zobowiązania przechodzą na rodziców, a ci nie mogą uchylić się od ich wykonywania. Jeśli mamy kupić pierwsze zwierzę dziecka, powinniśmy przemyśleć także przynajmniej kilka opcji, każdy gatunek ma bowiem nie tylko swoje zalety, ale i pewne wady. Oczywiście, każda decyzja jest w tym kontekście lepsza od tej, aby nie dokonywać żadnego zakupu, powinniśmy bowiem inwestować w rozwój malucha i przywiązywać wagę do jego odpowiedzialności, a tak często kształtuje się właśnie wówczas, gdy samo dziecko także staje się za kogoś odpowiedzialne. Zwykle pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy jest też, aby nasze dziecko otrzymało psa albo kota.

Pies i kot w domu

Należy jednak pamiętać o tym, że w obu przypadkach mamy do czynienia ze zwierzętami, które są w stanie wprowadzić do naszego życia naprawdę sporo zamieszania. Problemem może okazać się choćby brak przestrzeni dostępnej czy to w mieszkaniu, czy to w bloku, a i codzienne obowiązki nie ułatwiają znajdowania czasu dla czworonoga, który musi być choćby wyprowadzany na spacer. Pies i kot potrafią też wywołać pewne szkody w domu, do którego trafiają, należy więc poświęcić czas na ich wychowanie. Jeśli zastanawiamy się nad adopcją kota, musimy mieć też świadomość tego, że kocia sierść jest znana jako alergen, a kontakt z nią potrafi być wyjątkowo nieprzyjemny. Koty są też zwierzętami niezależnymi, w związku z czym zdarza się im obrazić się na swoich właścicieli. Nie przepadają też za wieloma zachowaniami charakterystycznymi dla dzieci, czasem więc potrafią podrapać małego opiekuna, aby mu o tym przypomnieć. Oczywiście, nie oznacza to, że nie będziemy w stanie zająć się nimi dobrze, ich adopcja lub zakup wymaga jednak odpowiedniego przygotowania z naszej strony. Skoro jednak mówimy o zwierzętach idealnych dla dzieci, wypada wspomnieć także o takich, z których zakupu lepiej jest zrezygnować, jeśli nie chcemy się rozczarować. Tu warto wspomnieć o rybkach – pięknych i ciekawych jednak zdecydowanie zbyt statycznych i odległych jak na przyjaciół kilkulatka.

Poprzedni Post: