karma dla kotów z niewydolnością nerek

Jaka powinna być karma dla kotów z niewydolnością nerek?

Jaka powinna być karma dla kotów z niewydolnością nerek?

Jaka powinna być karma dla kotów z niewydolnością nerek? Dobór odpowiedniej karmy dla kota z niewydolnością nerek, wiąże się automatycznie z  odpowiednim dobraniem diety dla takiego zwierzęcia. U zwierzęcia takiego jak kot, u którego została stwierdzona niewydolność nerek,  powinien on zostać jak najszybciej poddany odpowiedniemu leczeniu, ponieważ schorzenia nerek mogą z całą pewnością doprowadzić do zatrucia organizmu, które jest bardzo silne, a czasem nawet do śmierci naszego zwierzęcia. Szybka diagnoza oraz wdrożenie leczenia pomogą nam spowolnić proces rozwoju choroby, również poprawią one komfort życia naszego pupila. Do bardzo istotnych  czynników  w naszej opiece nad kotem, który  cierpi z powodu jak chore  nerki,  jest z cała pewnością odpowiednia dieta.

Idealna dieta dla kota z niewydolnością nerek, powinna na pewno  spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim, powinna mieć ona działanie, które wspomaga leczenie choroby, jednak nie powinniśmy  zapominać, iż musi to być odpowiednia dieta, która na pewno wpływa korzystnie na zdrowie całego organizmu oraz  dobre samopoczucie naszego zwierzęcia. Do podstawowych zasad w żywieniu kota tak zwanego nerkowca zalicza się niskobiałkowe pożywienie- czyli białko, które chcemy dostarczyć w  pokarmie  musi koniecznie być wysokiej jakości. Kolejną zasadą jest zapewnienie niskiego poziomu fosforu w diecie, pokarm podawany  musi ułatwiać wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii  u kota. Następna zasadą jest dobry smak pożywienia oraz odpowiedni dobór proporcji  kwasów omega-6 oraz  omega-3, jest to  pięć do jednego. Jeśli zaś chodzi o zawartość białka w pożywieniu, kot z chorymi nerkami może mieć często problem z usunięciem ze swojego organizmu nadmiaru azotu, który  powstaje  w czasie rozpadu białek.

Dlatego też należy zadbać, aby pożywienie podawane kotu było niskobiałkowe, ale jednocześnie musi zawierać w sobie odpowiednią ilość białka, która jest potrzebna zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białko w pożywieniu koniecznie musi być bardzo wysokiej jakości. Dlatego białko pochodzenia roślinnego z całą pewnością jest niewskazane, ponieważ nadmiernie obciąża nerki. Najbardziej odpowiednie jest białko pochodzenia zwierzęcego. Obniżona zawartość fosforu w codziennej diecie chorego zwierzęcia, zapobiega hiperfosfatemii i związanemu z nią uszkodzeniu nerek.

Niska zawartość fosforu wpływa na spowolnieniu rozwój choroby. Dobrze jest, gdy w karmie dla naszych kotów z niewydolnością nerek znaleźć możemy cytrynian potasu, który powoduje  obniżenie ryzyka wystąpienia kwasicy metabolicznej. Skutki kwasicy są bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz życia, dochodzi do wystąpienia zaburzeń układu krążeniowego i oddechowego a także zachwiana zostaje równowaga elektrolityczna. Bardzo ważne jest, by kot z chorymi nerkami pił dużą ilość wody. Niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną, dlatego wszelkie działania powinny mieć na celu przede wszystkim spowolnienie rozwoju choroby, co wiąże się z koniecznością doboru i pozostawania na odpowiedniej diecie do końca życia kota.