objawy niewydolności nerek

Objawy niewydolności nerek u kotów

Objawy niewydolności nerek u kotów

Objawy niewydolności nerek u kotów. Zacznijmy od tego, że początkowe stadium tej choroby jest praktycznie do niezauważenia. Objawy często pojawiają się w momencie, gdy znaczna część nerek kota jest już uszkodzona czyli około siedemdziesiąt pięć procent. Dlatego, też należy wykonywać zawsze okresowe badania krwi, w szczególności u kotów starszych, ponieważ niejednokrotnie, tylko to badanie może pozwolić wykrycie pojawiających  się nieprawidłowości. Oznaką problemów jest znacznie podwyższony poziom mocznika oraz kreatyniny. Ważne jest również, by kotom starszym podawać odpowiednią karmę, jak  z obniżonym poziomem fosforu, jest to karma dla seniorów. Do pierwszych niepokojących objawów zalicza się  częste oddawanie moczu oraz zwiększone pragnienie.

Zdrowy kot prawidłowo powinien oddawać około trzydziestu do pięćdziesięciu mililitrów na kilogram masy ciała moczu na dobę. Oznaki co do  przewlekłej niewydolności nerek bywają bardzo  podobne do przypadków stanów ostrych, lecz pojawiają się one powoli oraz w pierwszym okresie choroby często bywają przeoczone przez właścicieli. Jeżeli zaczną pojawiać się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia naszego pupila, należy jak najszybciej udać się do weterynarza i wykonać konieczne badania krwi i moczu. Zwierzę przed wykonaniem takich badań powinno nie jeść minimum osiem godzin.

Kot z wyżej wymienioną chorobą  powinien znajdować się pod stałą kontrolą weterynarza. Niezbędna jest przy tym zmiana sposobu żywienia. Większość kotów otrzymuje już  gotową karmę, w której  zawarty jest  niższy poziom białka oraz fosforu. Bardzo często już po stwierdzeniu choroby, zaczyna podawać się serię kroplówek, po to aby przepłukać i nawodnić naszego  mruczka. W przypadku tego schorzenia  u kotów, mogą zacząć pojawiać się owrzodzenia jamy ustnej, które w znaczącym stopniu przyczynią się do braku apetytu. Niestety niewydolność nerek u zwierząt , jest schorzeniem nieodwracalnym, zaś koty na nie cierpiące nigdy nie zostaną wyleczone,  ponieważ są śmiertelnie chore. Możemy jedynie postarać się w jakiś sposób spowolnić chorobę oraz zwiększyć jakość życia kota. Chore zwierzęta muszą pozostawać na specjalnej, niskobiałkowej diecie przez całe życie.

Do objawów, które mogą nam wskazywać na niewydolności nerek u kota, zalicza się:  brak apetytu, zmniejszenie aktywności fizycznej, częste oddawanie moczu oraz biegunka, zapalenie i owrzodzenie jamy ustnej, stany zapalne dziąseł a także zwiększone zapotrzebowanie na płyny, przebarwienia i matowość sierści, zmniejszenie wagi ciała co prowadzi do nadmierne wychudzenie, wymioty i osłabienie po ich zakończeniu. Zaobserwować także można zaburzenia neurologiczne, jak  drżenie ciała, kłopoty z poruszaniem się, drgawki, zmiany w zachowaniu kota. Do objawów, które są możliwe do  zweryfikowania jedynie poprzez zastosowanie specjalistycznych badań to kwasica krwi, zaburzenia hormonalne i zaburzenia ciśnienia krwi a także anemia, podwyższony poziom mocznika oraz kreatyniny we krwi, krwawienie z jego błon śluzowych  i zapalenie żołądka. Kiedy zauważymy, jakiekolwiek z objawów należy uda się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych.