przewlekła niewydolność nerek u kotów

Przewlekła niewydolność nerek (PNN) – z jaką chorobą mamy do czynienia?

Przewlekła niewydolność nerek (PNN) – z jaką chorobą mamy do czynienia?

Przewlekła niewydolność nerek – z jaką chorobą mamy do czynienia? Mocznica zwana, również  przewlekła niewydolność nerek czyli PNN. Choroba ta jest dojść  powszechna u kotów, przyczynia się do tego ich bardzo duża wrażliwość na bardzo różne zatrucia oraz infekcje i  podatność na komplikacje z układem moczowym. PNN jest uznana za chorobę nieuleczalną, która prowadzi do śmierci zwierzęcia. Jeszcze niedawno mimo szybkiego rozpoznania tej choroby, nie gwarantowało to naszemu kotu dużych szans na przeżycie. W obecnej chwili poziom wiedzy oraz możliwości do jakich doszło w medycynie weterynaryjnej rozwinęły się na tyle, aby móc wydłużyć czas  życia chorego kota o około trzydziestu sześciu miesięcy. PNN to dysfunkcją nerek, powoduje ona, że nerki przestają spełniać swoje zadania.

Do których należy miedzy innymi oczyszczanie krwi ze szkodliwych produktów powstałych podczas przemiany materii, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu, utrzymywanie odpowiedniego pH krwi a także wytwarzanie hormonów erytropoetyny- która jest odpowiedzialna za wytwarzanie erytrocytów oraz reniny- odpowiedzialnej za odpowiednie ciśnienie krwi. Niewydolność nerek, uznana została za  chorobę postępową, która przez dłuższy czas swojego działania, może przebiegać bezobjawowo. Niestety zdarza się często, iż choroba zostaje zbyt późno wykryta, gdy zmiany w organizmie są już bardzo ciężkie do wyleczenia. Przyczyną tego stanu jest fakt, że nerki mają bardzo duże zdolności przystosowawcze, mimo uszkodzenia, mogą długo prawidłowo funkcjonować.

Dopiero gdy dochodzi do uszkodzenia około siedemdziesięciu pięciu procent miąższu nerek, efekty niewydolności nerek stają się widoczne. Do charakterystycznych objawów niewydolności nerek zalicza się stany zapalne dziąseł, osłabienie, szybsze męczenie się zwierzęcia, wymioty, biegunka, matowa sierść, utrata apetytu  a także wzmożona senność, przykry zapach z pyszczka, zmniejszenie wagi ciał  i zwiększone zapotrzebowanie na płyny, nadciśnienie, zaburzenia neurologiczne typu kłopoty w poruszaniu się, drgawki, drżenia. W wynikach badań kontrolnych,  może wyjść kwasica krwi, zaburzenia hormonalne czyli nadczynność przytarczyc, anemia czyli krwawienia wewnętrzne, zaburzenia krzepliwości krwi a także zapalenie żołądka.  Po wystąpieniu tych objawów należy udać się do lekarza weterynarii, który rozpocznie diagnostykę w rozpoznaniu i leczeniu danej choroby.