przewlekła niewydolność nerek u psa

Przewlekła niewydolność nerek u psa

Przewlekła niewydolność nerek u psa

Przewlekła niewydolność nerek to bez wątpienia jedna z popularniejszych przypadłości układu moczowego poszczególnych zwierzaków. Ukazuje się, że owa choroba jest nieuleczalna, ale w owym przypadku zastosowania leczenia oraz odpowiedniej diety można długo cieszyć się wspólnymi chwilami z pupilem. Skutkuje to tym, ze każdy pies ma zatem dwie nerki o dość fasolowatym kształcie, które jednocześnie składają się z wielu tysięcy nefronów; jak i również nerki, bardzo podobnie jak u człowieka, umieszczone są zatem po obu stronach kręgosłupa naszego zwierzęcia. To właśnie wskazany narząd wewnętrzny odpowiedzialny jest za swoiste filtrowanie krwi, a co za tym idzie również usuwanie zbędnych produktów oraz utrzymywanie odpowiedniego stężenia płynów występujących w organizmie psa. Pamiętajmy, że nerki odpowiadają również za produkowanie licznych hormonów.

Z wiekiem określona część nefronów ginie oraz nie zostaje na zupełnie nowo odbudowana, a co za tym idzie dodatkowym czynnikiem zmniejszenia owej liczby nefronów są poszczególne choroby nerek. Pamiętajmy również, że określonymi Przyczynami zniszczenia owych nefronów mogą być również choroby takie jak na przykład nowotwory, jak i również urazy. Wskazuje się również, że o niewydolności nerek należy mówić, gdy zniszczone jest przeszło siedemdziesiąt pięć procent  nefronów w danej nerce. Ukazuje się również, że poszczególne choroby nerek są bez wątpienia chorobami często występującymi u psów, ale również u kotów. Skutkuje to tym, że dość wczesna diagnoza pomaga również w spowolnieniu owego przebiegu choroby, a nawet w celu jego zahamowania. Do czynników mogących wpływać na ową niewydolność nerek zaliczamy między innymi: wiek, rasę, nowotwory, zatrucia oraz poszczególne objawy tak zwanej niewydolności nerek.

Skutkuje to również tym, że u danego psa mogą również występować niektóre ze wskazanych objawów, ale nie jest koniecznym warunkiem, że muszą to być wszystkie.  Skutkuje to tym, że  do poszczególnych objawów owej niewydolności zaliczamy kolejno: częstomocz; krwiomocz; wzmożone pragnienie; apatia, słabość; brak apetytu; spadek masy ciała; wymioty, jak i również biegunka czy brak koordynacji ruchów i niemiły zapach z pyska.