przyczyny niewydolności nerek u psa

Przyczyny niewydolności nerek

Przyczyny niewydolności nerek

Niewydolność nerek jest to stan, w którym przede wszystkim dochodzi do swoistego upośledzenia licznych funkcji nerek, w szczególności wydalania szkodliwych produktów przemiany materii, jak i również regulacji ciśnienia tętniczego i równowagi kwasowo-zasadowej ustroju. W momencie, gdy przestają funkcjonować w prawidłowy sposób bardzo szybko dochodzi do dość poważnych zaburzeń dotyczących aspektu całego organizmu. W związku z czym poszczególne czynniki odpowiedzialne jednocześnie za dość ostre uszkodzenie nerek dzieli się na przednerkowe, jaki również nerkowe oraz zanerkowe. Ukazuje się zatem, że do pierwszej najczęściej występującej kategorii zaliczyć można stany, które zaburzają przepływ owej krwi w nerkach, a co za tym idzie: zmniejszenie objętości krążącej krwi związanej z krwotokiem, jak i również odwodnieniem, czy nadmiernej diurezy. Poza tym można również wskazać na liczne przesięki do jam ciała bądź rozległych oparzeń oraz urazów.

logo krakvet - najtańszy sklep zoologiczny

Miejmy również więc świadomość, że poszczególne choroby serca charakteryzujące się również dość nagłym spadkiem objętości wyrzutowej; jak i również stany nagłego zwiększenia owej objętości łożyska naczyniowego spowodowane jednocześnie poszczególnymi zaburzeniami napięcia wskazanych naczyń. Następnie wskazuje się na zaburzenia autoregulacji oraz  przepływu owej krwi przez nerki w skutek stosowania tak zwanych niesterydowych leków przeciwzapalnych, a co za tym idzie inhibitorów cyklooksygenazy bądź blokerów receptora angiotensynowego.

Można również wskazać na poszczególne stany nadmiernej lepkości krwi, a co za tym idzie również choroby nowotworowe układu krwiotwórczego bądź dość ważną niedrożność naczyń zaopatrujących nerki spowodowana jest zakrzepem, jak i również zatorem oraz tętniakiem i uciskiem z zewnątrz. Ukazuje się zatem, że do nerkowych czynników uszkadzających owy miąższ narządu należą również  procesy zapalne dotyczące licznych kłębuszków, jak i również  układowe zapalenie naczyń, bądź mikroangiopatia zakrzepowa. Poza tym zatorowość taka spowodowana owymi kryształami cholesterolu, jak i również złośliwe nadciśnienie tętnicze.