pies, kot - wychowanie zwierząt

Psy, koty i dobre wychowanie

Psy, koty i dobre wychowanie

Gdy spotykamy na swojej drodze właścicieli psów i kotów, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że systematyczna zmiana podejścia do czworonogów charakterystyczna dla Polaków, może budzić nasze zadowolenie. Tak pieski, jak i kotki są zwykle traktowane tak, jak członkowie rodziny. Zwykle można tylko cieszyć się z takiego stanu rzeczy, choć bywa i tak, że budzi on pewien niepokój.

Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy zapomina się o tym, że właściciele psów i kotów również powinni mieć przyswojone zasady, na jakich polega dobre wychowanie. O ich nieznajomości pierwsi przekonują się goście i w zdecydowanej większości przypadków wcale nie mówimy o najprzyjemniejszych doświadczeniach. Chyba najwięcej sytuacji, których wolelibyśmy uniknąć ma miejsce wówczas, gdy goście odwiedzają właścicieli zwierząt. Mogą natrafić wówczas na szereg frapujących sytuacji, jedna z najczęściej spotykanych wiąże się zaś z tym, że wielu opiekunów zakłada, że nie ma takiej osoby na świecie, która nie pokochałaby Mruczka albo Azora. Tymczasem nie można zapominać o tym, że nasi goście mogą mieć zróżnicowane doświadczenia związane z obcowaniem ze zwierzętami. Jedne są pozytywne, o innych jednak nie da się mówić w ten sposób nawet pomimo najlepszych chęci. Warto zatem mieć na uwadze to, że pies może budzić strach, a kot – reakcję alergiczną. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaprezentować gościom zwierzę, jeśli jednak dostrzegamy u nich niepokój, powinno ono zaraz po prezentacji zostać odprowadzone do pomieszczenia, w którym będzie cierpliwie czekało na zakończenie wizyty.

Pies i goście

Takie podejście do czworonoga może też uchronić nas przed szeregiem sytuacji, które można w najlepszym wypadku uznać za niezręczne. Trudno innym mianem określić konfrontację gościa z psem gryzącym jego buty albo brudzącym spodnie podczas radosnego wskakiwania na kolana, a także z kotem, który drapie nogi i rozdziera rajstopy, a potem uznaje, że damska torebka jest właśnie w tym miejscem, w którym chce spędzić przynajmniej kilka następnych godzin. Jeśli mówimy o zasadach dobrego wychowania i zwierzętach, pamiętajmy o tym, że obowiązują nas one nie tylko wówczas, gdy jesteśmy gospodarzami, ale i wtedy, gdy to my udajemy się z wizytą. Mylą się osoby przekonane, że każde zachowanie jest uznawane za tak samo stosowne. Na pewno nie powinno się brać zwierząt na ręce bez zgody ich właściciela, możemy bowiem narazić czworonogi na niepotrzebny stres. Niewskazane jest także dokarmianie cudzych psów i kotów, gospodarz nie musi bowiem informować nas o tym, że są one na diecie