zwierzęta z niewydolnością nerek

U jakich zwierząt niewydolność nerek występuje najczęściej?

U jakich zwierząt niewydolność nerek występuje najczęściej?

Zadajmy sobie dość ważne pytanie, bowiem jaką rolę w organizmie naszego psa spełniają nerki?  Skutkuje to faktem, że nasze psy oraz koty, posiadają dwie nerki. Jednak każda z nich zbudowana jest z wielu tysięcy dość malutkich jednostek funkcjonalnych zwanych potocznie “nefronami”, które jednocześnie filtrują krew oraz produkują mocz. Skutkuje to zatem tym, że składają się one z tak zwanego kłębuszka nerkowego oraz kanalików nerkowych.

Poza tym nerki pełnią również wiele ważnych funkcji. Wskazuje się, że Utrzymują właściwe stężenie poszczególnych płynów oraz składników mineralnych w organizmie i odpowiedni odczyn moczu (pH), jak i również ciśnienie krwi. Ukazuje się również, że wchłaniają zwrotnie poszczególne substancje niezbędne jednak do życia między innymi glukozę, jak i również sód oraz potas. Skutkuje to tym, że wywarzają w tak zwanym ,,aparacie przykłębkowym” hormon zwany erytropoetyną, czyli substancję odpowiedzialną za swoistą produkcję erytrocytów. Bowiem uczestniczą w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej organizmu przez swoiste wstrzymywanie bądź wydalanie jonów wodorowych. W związku z czym wydalają końcowe produkty poszczególnych przemian białkowych.

Pamiętajmy zatem, że zdrowe zwierzęta posiadają również znaczną rezerwę poszczególnych nefronów. Poza tym owa niewydolność nerek pojawia się w momencie, gdy trzy-czwarte opisywanych nefronów ulegnie zniszczeniu. Choroby nerek oraz dróg wyprowadzających jednocześnie w skład chorób przedstawianego układu wydalniczego. W związku z czym polegają na postępującej utracie prawidłowej czynności ,,nerek”. Mogą one być związane z samym narządem bądź powstać w wyniku poszczególnych chorób innych narządów czy układów.

Pamiętajmy również, że owa niewydolność nerek to bez wątpienia częsta przypadłość z jaką się każdy z nas spotyka na co dzień. Miejmy również na uwadze, iż do lecznic trafia niespełna od dziesięciu do piętnastu pacjentów z przedstawianym problemem. Jakie są zatem objawy przewlekłej niewydolności nerek? Ukazuje się, że na początku choroba taka przebiega w postaci utajonej. W większości owych przypadków nie jest jednak możliwe dokładne określenie poszczególnej przyczyny tejże przypadłości.