żywienie w przewlekłej niewydolności nerek

Żywienie w przewlekłej niewydolności nerek

Żywienie w przewlekłej niewydolności nerek

Wielu właścicieli, którzy żywią swoje psy naturalnie, czyli surowym mięsem boi się o nerki swojego pupila. Kochając swojego zwierzaka chcielibyśmy za wszelką cenę przychylić mu nieba oraz fundować psu najczystsze a także najlepsze mięso, które jest  pozbawione ścięgien, kości i  tłuszczu, dajemy również podroby lecz nie przemycamy warzyw, zwłaszcza gdy pies ich nie lubi. Jest to niestety błędem z naszej strony, gdyż taka dieta powoduje, że psy w swojej dawce pokarmowej zdecydowanie otrzymują za duże ilości białka czy fosforu. Zapewniając różnorodność w diecie  oraz trzymając się prawidłowej proporcji mięsa z kością, podrobów, bez kości, warzyw i owoców unikniemy problemu.  Bez względu na sposób żywienia u naszych psów, także może pojawić  się przewlekła niewydolność nerek.

Co powinniśmy wtedy robić? W jaki sposób karmić wtedy psa czy wytrąć żywienie naturalnie czy też  przejść na karmę leczniczą? Oczywiście, że możemy zastosować żywienie naturalnie. Należy jednak zwrócić  uwagę na kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze to niska podaż białka. W niewydolności nerek,  możliwości co do eliminacji z organizmu psa azotu niebiałkowego powstałego podczas rozpadu białek są znacznie ograniczone. By nie gromadził się on  w krwi, powinniśmy obniżać go po przez dietę. Aby udział procentowy białka w pożywieniu był niższy, na jego miejsce powinien powędrować tłuszcz oraz błonnik.

Przez co część mięsa zastępujemy tłuszczem i warzywami oraz owocami. Najlepsze mięso to gęś, kaczka, wieprzowina, zaś warzywa i owoce powinny stanowić od 25 do 30 procent dawki pożywienia. Po drugie obniżenie podaży fosforu, uzyskamy zmniejszając udział kości w diecie, jako źródło wapnia zastosować można skorupek jaj kurzych, ponieważ uniemożliwiają wchłanianie się fosforu w jelitach. Trzecim ważnym aspektem jest dopajanie psa. Im więcej wody zostanie przeprowadzone przez organizm, tym większa ilość  „produktów przemiany białek” poniesie za sobą. Można dolewać wodę do posiłków lub gotować wywary czyli rosół.

Po czwarte czyli zapewnienie suplementów jak olej z łosia, który ogranicza stany zapalne oraz wzmaga procesy regeneracji, zioła moczopędne czyli seler, pietruszka, perz czy mniszek lekarski. I ostatni to, że bez względu na dietę,  kondycji psich nerek i ich ocenę leczenia,  powinniśmy monitorować po przez wykonywanie regularnych  badania krwi, uwzględniając morfologię i podstawową biochemię.